2020 Siber Güvenlik Araştırması

0
197

Şirket Başına 350.000 Dolar Zarar Riski

 Siber güvenlik donanımları ve uygulamalarının, önde gelen markalarından biri tarafından yayımlanan 2020 Yılı araştırma sonuçlarına göre, siber saldırılar ile ilgili ciddi istatistikler ve maliyetler ortaya çıkıyor.

 6 ayrı kıtada 26 ülkeden toplam 5 bin şirketin katıldığı araştırmada; siber saldırılar sebebiyle şirketlerin, dünya genelinde ortalama 730.000 dolar, ülkemizde 350.000 dolarlık bir zarar yaşadığı tespit edilmiş.

 730.000 dolarlık maliyetin hesaplanmasında; saldırı sonucu oluşan hizmet kesintisi, sipariş kaybı, operasyonel maliyet ve diğer unsurlar dikkate alınmış olup, eğer bir fidye ödeme yoluna gidiliyorsa, fidye maliyetinin de bu zarara dahil olmadığı tespit edilmiştir.

 Geçtiğimiz 12 ayda şirketlerin dünya genelinde %51’inin, siber saldırılara maruz kaldığı ve saldırıların %73’ünün başarıya ulaşarak şirket sistemlerine belli bir oranda zarar verdiği tespit edilmiştir. Genellikle şirket sunucularındaki tüm dosyaların şifrelenmesi şeklinde gerçekleşen bu saldırılar sonucunda, firmaların bir kısmı yetersiz önlemler sebebiyle siber korsanlar tarafından belirlenen ve genellikle kripto paralar ile tahsil edilen fidyeyi ödeyerek verilerini kurtarmaya çalışıyor.

 Ülkemizde ise siber saldırıya uğrama oranı şirketler genelinde %63 seviyesine kadar çıkmaktadır.

Yazının devamını kaynağından okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı girin