Peryön Ege 14. İnsan Yönetimi Zirvesi’nde Yönetim Kurulu Başkanımız Haldun PAK’ın Konuşması

0
1089

Rasyotek olarak; Teknolojik İnsan Kaynakları sloganıyla hizmetler sunan ve bilişim kabiliyetlerini insan kaynakları alanında kullanan bir firmayız.

Bütünleşik Tasarruf Sistemleri; SGK mevzuatında bulunan toplam 14 farklı teşvik kanun türü içerisinde firmaların uygulamada zorluk çektiği, farklı algoritmalara sahip ve ancak içlerinden sadece birini seçerek yararlanabildikleri 5 farklı teşvik kanun türünden en yüksek faydayı dosya ve kişi bazlı her ay tespit ederek raporladığımız hizmetimizdir. Rasyotek İnsan Kaynakları olarak bu hizmeti hatadan uzak, hızlı bir bilişim altyapısı ile sunmaktayız.

 

Süper Portal

Süper Portal adını verdiğimiz bilişim ürünümüz ile ise, tamamen işlenen datalardan üretilen birçok verimlilik raporunu sanal zeka kabiliyetiyle firmalarımıza sunmaktayız. Örnek vermek gerekirse, “Her ay ilgili firmaya kaç kişi daha aldığında teşvik kazancı ne kadar artacak?” gibi iş gücü maliyeti oluşturmayan verileri sunup,  MYK kapsamında belgelenmesi gereken kişileri güncel ve anlık olarak raporlarken kıdem maliyetinizi de anlık olarak hesaplamaktayız.

Bordrolama faaliyetlerimizde de yenilikçi birçok ayrıcalığı yine bilişim kabiliyetlerimizle hayata geçirmekteyiz. Beklentinin çok ötesinde teşviklerin hesaplanmış olduğu, iş kanunu ve SGK Danışmanlığını içinde barındıran, işlenen verilerle süper portal üzerinden birçok ilave raporu tarafınıza sunan Bordrotek adını verdiğimiz bir hizmeti de firmalarımıza sunmaktayız.

Bordrolama

Ayrıca sektörün üst çatı kuruluşlarıyla gerçekleştirilen protokoller ile sektörlere de raporlama kabiliyetlerimiz ile verimlilik artışına ve tasarrufa dayalı fayda sağlayabiliyoruz.

 

Firmamızın hizmetlerinden kısaca bahsettikten sonra, sizlere Peryön Ege 14. İnsan Yönetimi Zirvesi Gelecek Geldi etkinliğinde ana konumuz olan Endüstri Dönemlerinden bahsetmek isteriz.

 

Endüstri dönemlerinde, yaşanan tarihsel kırılımların kısaca üzerinden geçecek olursak;

 

  • Endüstri 1.0 Dönemi; 1763 Yılında ilk buharlı makinaların kullanıma başlanmasıyla daha önceki kaba düzenin değişime başladığı dönem olarak kabul edilir.

 

  • Endüstri 2.0 Dönemi; 1880 Yılında Elektrik ve 1900 Yılların başlarında H. Ford’un sanayide bant sistemini kullanmaya başladığı dönemin adıdır. “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.”

 

  • Endüstri 3.0 Dönemi; 1970’li Yıllarda Bilgisayarın ve Bilişim Teknolojilerinin hayatımıza girdiği dönemdir.

 

  • Endüstri 4.0 Dönemi; 2000’li yılların devamında gelişen dönemdir. Bu dönemle birlikte, Makinelerin İletişimi, Karar verici türevlerin gelişmesi, Yapay Zeka, Robotik Nesnelerin İnterneti, Özerk Taşıtlar, 3D Yazıcılar, Nano Teknoloji, Kuantum Bilgi işlem gibi kavramlar hayatımıza girmeye başlamıştır.

 

Bugün dünyada çok büyük bir değişim içindeyiz. Ancak bu değişim bugüne kadar yaşadıklarımızdan farklı ve hızlı gerçekleşmekte. Bunu endüstri dönemlerinin tarihsel sürecine bakarken görebiliriz, her bir geçiş dönemi bir önceki dönemin yarısı kadar bir zaman diliminde gerçekleşmiştir. Dün bilgisayar ve otomasyonlarla bunları başarılı uygulayan sanayi devlerini konuşuyorken, bugün dünyanın herhangi bir yerinde birkaç arkadaşın parlak fikirlerine güvenerek kurdukları şirketlerin bu devlere nasıl meydan okuduğunu konuşuyoruz.

Ancak, teknolojinin insana dair tüm alanlara yayılmasının, vicdanlarımıza verdiği bir rahatsızlığı göz ardı edemeyiz, makinalar ve programlar insanın yerini alacak mı? Veya ne kadar alacak? İnsanoğlu işte tam da bu geçiş döneminde.

Cevap; insanın işgücündeki rolü değişecek. Bu rol değişimini, doğru yönetebilmek hem bireysel hem de toplumsal bir mücadelemiz olmalıdır. Yapılan İşlerin; teknolojiye ve sosyal gelişime bağlı olarak, yapılış şekillerinin nitelik kazandığı ve daha da kazanacağı bu dönemin paralelinde, aynı niteliği insan kaynağına da kazandırmak elzemdir.

Bu geçiş döneminde, İnsanı ve İnsan Kaynağını doğru yönlendirebilmenin en etkin ve önemli yolu şu anda çatısı altında bulunduğumuz Peryön gibi sivil toplum kuruluşlarıdır. Ortak akıl, ortak süreç yönetimi ve ortak davranışlar izleyerek kazanan taraf olmayı birlikte sağlayabiliriz. Kaliteli iletişim, Bilgi ve Nitelik aktarımına imkan sağlayan, teknolojiyle gelen etik değerlere dayalı endişeleri ortadan kaldıracak kaliteli zeminleri ancak bu sivil toplum kuruluşları çatısı altında, birlik olarak elde edebiliriz.

Haldun Pak Peryön Ödül

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı girin